SIKÇA SORULAN SORULAR

Domino Solutions Nedir ?


Domino Solutions şirketinizin MIS (Yönetim Bilişim Sistemi) Omurgasına entegre çalışan bir akıllı telefon uygulamasıdır. Uygulama iOS ve Android Platformlarını desteklemektedir. Domino Solutions ile şirketinizde kullanılan popüler ERP, CRM ve Süreç Akış Platformlarına bağlanabilir, tek bir mobil arayüz ve kullanıcı deneyimi üzerinden; - Süreç başlatma, - Süreç yönlendirme, - Süreç sonlandırma (Onay) - Vekâlet verme, - Evrak takibi, - Şirket içi iletişim ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
Domino Solutions Uygulaması Kimler İçin Geliştirildi?


Domino Solutions kurumsal firma çalışanları için geliştirilmiştir. Uygulamayı kullanarak şirketinizin size tanıdığı yetki doğrultusunda sorumlu olduğunuz süreçleri mobil cihazınız üzerinden zaman ve mekân sınırlaması olmadan yönetebilirsiniz. Domino Solutions kullanabilmek için şirketinizde ERP, CRM, Süreç Akış Platformu kullanılıyor olmalı ve platformların herhangi biri üzerinde tanımlı size ait bir kullanıcı adı ve parola bulunmalıdır.
Çözüm Paketi Nedir, Nasıl Yeni Paket Oluşturabilirim?


Domino Solutions içinde sunulan temel işlemlere Çözüm Paketi ismi verilmiştir. Çözüm Paketleri uygulamanın ana ekranında alt alta kutular halinde sıralanır. Şirketler ihtiyaçları doğrultusunda diledikleri Çözüm Paketlerini Admin Panelini kullanarak, bulut üzerinde ek lisans bedeli karşılığında aktive edebilir, Çözüm Paketlerine erişim yetkisini diledikleri gibi düzenleyebilirler. Aktif ve Pasif Çözüm Paketleri listesini ana ekranın sağında yer alan menüden takip edebilirsiniz.
Kaç Adet Çözüm Paketi Sunuluyor?


Şu an için iki adet Çözüm Paketi sunmaktayız. Bunlar: - Görev Yönetimi - Vekâlet Yönetimi'dir Çok yakında eBA platformu kullanan şirketlerin tüm süreçlerini mobil uygulama üzerinde diledikleri gibi geliştirmelerine imkan veren "Süreç Yönetimi" Çözüm Paketimizi de sunuyor olacağız. Herhangi bir Süreç Akış Platformu kullanmayan şirketlerin spesifik konularda ihtiyaçlarını karşılamak üzere bulut ortamında ondan fazla standart Çözüm Paketi hazırlıyoruz. Çözüm Paketlerini dilediğiniz zaman Admin Paneli'nden lisans bedeli karşılığında aktive edebilirsiniz.
Çözüm Paketi Üzerindeki Rakam Ne Anlama Geliyor?


Çözüm Paketlerinin sağ alt köşesinde yer alan rakam, o çözüm paketi içinde an itibariyle sizi bekleyen açık kayıt adedini göstermektedir. Bunları Çözüm Paketi içinde aksiyon almanızı bekleyen işlemler gibi düşünebilirsiniz.
Servis Nedir, Nasıl Yeni Servis Oluşturabilirim?


Çözüm Paketlerini farklı ERP, CRM, Süreç Akış Platformlarına entegre edebilir ve her biri üzerinde tanımlı farklı iş süreçlerini dilediğiniz gibi görüntüleyebilirsiniz. Bu iş süreçlerine Servis ismi verilmiştir. Servisler her Çözüm Paketi altında kutucuklar olarak gösterilmektedir. Çözüm Paketi'ni seçtiğiniz bir ERP, CRM veya Süreç Akış Platformu'na entegre ettiğinizde bu platformlar üzerinde tanımlı süreçleri Admin Paneli üzerinden listeleyerek dilediklerinizi seçebilir ve yeni bir Servis Kutusu şeklinde görüntüleyebilirsiniz. Servis tanımlamanız bittiğinde entegre olduğunuz platform logosu ve o servis içinde işlem bekleyen açık kayıt adedi Servis Kutusu üzerinde otomatik olarak görüntülenecektir.
Servis Kutusu Üzerindeki Rakam ve Logo Ne Anlama Geliyor?


Servis Kutusu'nun sağ alt köşesinde yer alan rakam, servis altında yer alan ve işlem yapmanız beklenen açık kayıtların adedini göstermektedir. Servis Kutusu'nun sol alt köşesinde yer alan logo servisin hangi platforma entegre olduğunu göstermektedir.
Domino Solutions Hangi Platformlara Entegredir, Nasıl Entegre Olunuyor?


Domino Solutions şu an için aşağıdaki ERP ve Süreç Akış Platformlarına entegre olabilmektedir: - eBA - SAP - Logo - Netsis - Nebim - Micro ERP, CRM ve Süreç Akış Platformlarına entegrasyon Admin Paneli üzerinden yapılmaktadır. Bunun için herhangi bir kod bilgisine ihtiyacınız yoktur. Desteklediğimiz platformlar için sunduğunuz standart Web Service şablonlarını kullanmanız yeterlidir. Eğer şirketinizde kullandığınız ERP Platformu size göre özelleştirilmiş ise (Örnek: SAP, Z'li Tablolar) bu durumda entegrasyon için şirketiniz bünyesinde tek seferlik bazı özel geliştirmeler yapmanız gerekecektir. Bunu kendi danışmanlarınıza yaptırabileceğiniz gibi bizim ekosistemimiz içinde yer alan danışmanlarımızdan da uygun koşullarda hizmet satın alabilirsiniz.
Admin Paneli Nedir?


Domino Solutions entegrasyon ayarları Admin Paneli üzerinden yapılmaktadır. Kolay anlaşılır basit ve sezgisel menüler eşliğinde aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz: - Yeni Çözüm Paketi tanımlama - Servis Entegrasyonu (Standart web service kullanarak) - Servis Veri Setlerini tanımlama (Özet ve Detay Tablolar) - Erişim yetkileri tanımlama - Lisans yönetimi, aktivasyon/de-aktivasyon
Özet Tablo Nedir, Nasıl Özelleştirebilirim?


Özet Tablo, bir servis altında tanımlı ilk seviye veri seti anlamına gelmektedir. Özet Tablo standart olarak üç kolondan oluşur. Kolonlar dinamik olup, Admin Panel üzerinden kolon veri tipini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bir Servis altında dilediğiniz kadar veri görüntüleyebilirsiniz. Bunun için Admin Paneli üzerinden entegre platforma bağlanarak tanımlı verileri seçerek uygulamaya eklemeniz yeterlidir. Bu aşamada entegrasyon için sunduğumuz standart web service şablonlarını kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz veri etiketlerinden ilk üçü otomatik olarak Özet Tablo kolonlarında görüntülenmektedir. Veri etiketlerini silerek, sıralamasını değiştirerek Özet Tablo kolonlarını dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
Detay Tablo Nedir, Nasıl Özelleştirebilirim?


Detay Tablo bir Servis altındaki ikinci seviye veri seti olarak tarif edilebilir. Key / Value Table olarak tasarlanan bu tabloya Özet Tablo'da yer alan seçtiğiniz bir kayda dokunarak erişebilirsiniz. Detay Tabloda sol kolon veri etiketini, sağ kolon ise veri değerini gösterir. Admin Paneli'ni kullanarak aşağıya doğru dilediğiniz kadar veri başlığı tanımlayabilir, detaya inebilirsiniz. Veri başlıklarını dilediğiniz zaman silebilir, sıralamasını değiştirebilirsiniz.
Hızlı Aksiyon Menüsü Nedir?


Süreç içinde her kayıt üzerinde seçilebilecek aksiyonlar bağlı bulunduğu ERP, CRM veya Süreç Akış Platformundan dinamik olarak çekilmektedir. Bazı özel durumlarda ise bir süreç içinde her kayıt için standart eksiyon seti kullanılabilir. Bu durumda kullanıcıların hızlı aksiyon alabilmelerine imkan tanımak üzere Hızlı Aksiyon Menüsü kullanılabilir. Hızlı Aksiyon Menüsü bulunan hallerde Özet Tablo üzerinde her satırın sağ ucunda bir ok işareti bulunur. Bu işareti gördüğünüzde satırı sola doğru sürüklerseniz Hızlı Aksiyon Menüsü'nü açabilirsiniz.
Aksiyon Butonu Nedir?


Detay Tablo ekranının alt menüsünde Floating Button menüsü içinde Aksiyon Butonu yer alır. Butona dokunarak süreç üzerinde tanımlı aksiyon seçeneklerini bir pop-up içinde görüntüleyebilirsiniz. Süreçle ilgili dilediğiniz aksiyonu (Onaylama, Reddetme, Geri Gönderme vb...) seçerek anında işleme koyabilirsiniz. İşleme koyduğunuz aksiyon anında elinizdeki mobil uygulamada ve entegre çalışan platform üzerinde güncellenecektir. Aynı zamanda Özet Tablo'da ilgili satırın silindiğine, Servis Kutusu üzerindeki açık kayıt adedini gösteren rakamın bir azaldığına dikkat ediniz. Eğer seçtiğiniz Servis altında bir tek açık kayıt varsa ve bununla ilgili bir aksiyon alırsanız, içinde kayıt barındırmayan Servis Kutusunun geçici olarak silindiğini farkedeceksiniz. İlgili Servis Kutusu içine yeni bir kayıt düştüğünde Servis Kutusu yeniden görüntülenecektir.
Süreç Geçmişi Nedir, Nasıl Aktive Edebilirim?


Süreç Geçmişi özelliğini aktive ettiğinizde, bir sürece yönelik aksiyon almanızın hemen ardından o süreç içinde sizden önce alınmış tüm aksiyonları listelenmiş halde görebilirsiniz. Listenin son satırı az önce sizin aldığınız aksiyonu belirtmektedir. Bu özelliği aktive etmek için sol menüdeki Süreç Geçmişi anahtarını açmanız yeterlidir. Özellik aktive edildiğinde aldığınız her aksiyonun hemen ardından sizden önce alınmış tüm diğer aksiyonlar otomatik olarak listelenecektir. Özelliği dilediğiniz zaman sol menüden kapatabilirsiniz.
Vekâlet Özelliği Nedir, Nasıl Vekâlet Verebilirim?


Vekâlet Verme özelliği şimdilik sadece eBA platformunu desteklemektedir. Bu özelliği kullanarak herhangi bir süreç üzerindeki yetkilerinizi farklı bir kişiye devredebilirsiniz. Vekâleti süresiz ya da süreli, sadece onaylama için ya da sadece süreç başlatma için ya da her ikisi birlikte verebilirsiniz. Hatta vereceğiniz vekâletleri kısmi olarak vermeniz de mümkündür. Verdiğiniz bir vekâleti kolayca silebilir (iptal edebilir) ya da güncelleyerek koşullarını değiştirebilirsiniz. Yeni Vekâlet vermek için Vekâlet Çözüm Paketi içinden erişeceğiniz Özet Tablo'nun en altında bulunan ARTI butonuna dokunmalısınız.
Vekâleti Nasıl Güncelleyebilir / Silebilirim?


Önceden verilmiş bir vekâleti silmek ya da güncellemek için Vekalet Çözüm Paketi içindeki Özet Tablo'dan ilgili vekâleti seçmeniz ve satırı sola kaydırarak Hızlı Menü'ye erişmeniz, ya da Detay Tablo'nun altındaki Aksiyon Butonu içindeki Güncelle menüsüne dokunmanız yeterli olacaktır.
Ekli Döküman Nedir, Nasıl Açabilirim?


Domino Solutions süreçlerinize eklediğiniz dökümanları görüntüleyebilir. Dökümanlarınız entegre çalıştığınız ERP, CRM, Süreç Akış yazılımının standart dosyalama mantığına uygun olarak görüntülenecektir. Domino Solutions popüler dosya tiplerinin hepsini (.doc, .xls, .ppt, .pdf, .jpg, .tif, .png) desteklemektedir. Bir süreç içine eklenmiş dökümanları açmak için sürecin detay tablosunun en altında bulunan Floating Button menüsü içinde yer alan ataş butonuna dokunmanız yeterlidir. Tüm ekli / ilişkili dökümanlar liste halinde sıralanacaktır. Dilediğiniz dökümana tıkladığınızda uygulama içindeki görüntüleme arayüzü üzerinde PDF formatında görüntülenir. Uygulamadan çıktığınızda döküman cihazınızın hafızasından silinecektir.
Bildirimler Nedir, Nasıl Aktive Edebilirim?


Domino Solutions Çözüm Paketlerine yeni bir kayıt düştüğünde sizi görsel ve sesli olarak uyarabilir. Bu özelliği kullanabilmek için sol menüde yer alan "Bildirimler" anahtarını aktive etmeniz gerekmektedir. Özellik istendiği zaman kapatılabilir. Bazı telefon modellerinde cihazın bildirimler menüsünde ilave ayarlar yapmak gerekebilir. Böyle bir durumda cihazınızın teknik servisine danışınız.
Kullanım Dilini Nasıl Değiştirebilirim?


Domino Solutions çok dilli bir uygulamadır. Uygulamanın standart dili ilk yetkilendirme sırasında bağlantı kurduğunuz şirketinizde kullanılan ana dil olarak belirlenir. Kullanıcılar sol menüde yer alan dil değiştirme seçeneği ile dil ayarlarını diledikleri zaman değiştirebilirler. Dil ayarları uygulamanın menülerini kapsar. Kullanıcının entegre olduğu ERP, CRM veya Süreç Akış Platformu'dan dinamik olarak çekilen içeriğin dili tercih edilen dile çevrilmeyip olduğu gibi görüntülenir.
Neden Uygulamaya Bağlanamıyorum?


Uygulamaya bağlanamıyorsanız öncelikle internet bağlantınızı kontrol ediniz. Bağlantınız sorunsuz ise doğru kullanıcı ismi ve parola girdiğinizden emin olunuz. Yetki tanımlamalarınızda şirketiniz tarafından bir değişiklik yapılmış olma ihtimalini göz önünde bulundurarak adimine erişmenizi tavsiye ederiz. Kullanıcı ismi ve parolanın unutulması halinde Domino Solutions uygulaması üzerinden hatırlatma ve değişiklik işlemi yapılmamamaktadır. İlgili işlemleri sisteme bağlandığınız ERP, CRM veya Süreç Akış Platformu üzerinde yapabilirsiniz. Domino Solutions bu platformlara entegre çalıştığından kullanıcı ismi ve parola değerlerini bu kaynaklardan almaktadır.
Neden Verilere Erişemiyorum?


Verilere erişemiyor olmanızın birden fazla nedeni olabilir. - Internet bağlantınızda bir sorun olabilir. - Çözüm Paketi altında aradığınız Servis Kutusu, içinde işlem bekleyen açık hiç bir kayıt olmaması nedeniye geçici olarak görüntülenmiyor olabilir. Bu bir hata olmayıp o işlemle ilgili yapmanız beklenen bir işlem olmadığından gereksiz ekran kalabalığı yaratmamak üzere uygulamanın tercihidir. - Admin tarafından yetkilendirmenizde değişiklik yapılmış olabilir. Önceden görebildiğiniz bazı Çözüm Paketleri ya da Servisler üzerindeki yetkiniz kaldırılmış olabilir. Bu konuda şirketinizdeki Admin ile irtibat kurmanızı tavsiye ediyoruz.
Neden Seçtiğim Aksiyon Başarısız Oldu?


Seçtiğiniz bir aksiyon komutunun işleme alınmaması halinde bu durum bir Hata Mesajı olarak size bildirilir. Böyle bir durumda Özet Tablo'daki satır adedi ve Servis Kutusu üzerindeki rakamda herhangi bir değişiklik olmadığına dikkat ediniz. Bu durum çoğunlukla seçtiğiniz sürecin tercih ettiğiniz aksiyona koşullu olarak bağlı olması durumunda gerçekleşir. Bir süreç adımında mobil cihazınız üzerinden onay vermek istediğinizde, o süreç daha önceden başka birisi tarafından ön onay verilmesi halinde ya da belli bir değer verilmesi koşuluna bağlı olarak onaylanabilecek şekilde tasarlanmış ise seçtiğiniz aksiyon koşulun yerine getirilmemesine bağlı olarak işleme alınmayacaktır. Böyle durumlarda süreç adımlarını gözden geçirmenizi, daha detaylı bilgi için şirketinizin admin'ine danışmanızı tavsiye ederiz.
Veriler Kaydediliyor mu?


Domino Solutions üzerinde şirketinize ait hiç bir veri / döküman kaydedilmez ve saklanmaz. Mobil cihazınız üzerinde çalışan uygulama sadece verilerinizi anlık olarak görüntülemektedir. Uygulamayı kapattığınızda ya da telefonunuzdan sildiğinizde şirket verilerinize telefon hafızasından erişmek mümkün değildir.
Veriler Üçüncü Partiler Tarafından Görülüyor mu?


Domino Solutions şirketinizin sunucularında çalışan bir web service yazılımının bulut ortamında çalışmakta olan ana yazılımımız üzerinden yetkilendirdiğiniz mobil cihazlara erişimi prensibiyle çalışmaktdır. Şirketinizdeki sunucular, bulut sunucularımız ve mobil uygulamanız üzerinde veri aktarımı yapılırken 128 Bit SSL şifreleme algoritmaları kullanılmaktadır. Hem uygulama hem de sunucu tarafında SSL Sertifikası ile korunan verileriniz ne sevis sağlayıcı olarak biz, ne de arada üçüncü parti kişi ve kuruluşlar tarafından dinlenemez ve görüntülenemez.
Kullanılan Bulut Mimarisi Güvenli mi?


Domino Solutions Bulut ortamında çalışmaktadır. "Microsoft Azure" bulut hizmetinin sunmakta olduğu yüksek seviyeli operasyon desteği güvenli ve kesintisiz hizmetimizin temelini oluşturur.
Uygulamaya Bağlanmak Güvenli mi?


Şirket çalışlanlarınızın hizmetimize bağlanabilmeleri için ERP, CRM veya Süreç Akış Platformu üzerinde şahıslarına tanımlı geçerli bir kullanıcı ismi ve parolaya sahip olmaları gerekmektedir. Her bağlanma talebinde kullanıcı adı ve parola şirket sunucularından kontrol edilerek personelin erişim yetikisi anlık olarak doğrulanır. Yetkisi iptal edilmiş (şirketten ayrılmış) bir personelin uygulamaya girerek verilere erişmesi kesinlikle mümkün değildir.
Kişisel Verilerin Güvenliği


Domino Solutions 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na tam olarak uyumludur. Domino Solutions yazılımının sahibi Codtra Bilişim Çözümleri ve Danışmanlık A.Ş. Kişisel Verilerin Korunması Mevzuatına göre "İşlemci" statüsünde veri işlemektedir. Codtra Bilişim ile müşteri şirketler arasında mevzuat hükümleri doğrultusunda tüm anlaşmalar yapılmış ve güvenlik önlemleri eksiksiz olarak alınmıştır. İlgili anlaşmaların kopyalarını şirketinizin hukuk servisinden temin edebilirsiniz.